Seria SR 30 - powtarzalny typu „prostoliniowe pociągnięcie"
Opis działania:
Model ten posiada zamek ślizgowy przesuwany prostoliniowo, który rygluje się w przedniej części komory zamkowej za pomocą sześciu stalowych kulek. Zamek działa poprzez pociągnięcie dźwigni do tyła, a następnie popchnięcie jej do przodu. Przeładowanie broni następuje płynnie i prawie bezgłośnie. Po zaryglowaniu zamka dźwignia przesuwa się w miejsce pierwszego widocznego zaczepu. W tej pozycji zamek jest zaryglowany, ale iglica nie jest napięta. Popchnięcie dźwigni zamka do przedniego oporu powoduje napięcie iglicy. Teraz sztucer jest gotowy do wystrzału. Zwolnienie iglicy następuje poprzez przesunięcie dźwigni z powrotem w miejsce pierwszego zaczepu. By szybko powtórnie wystrzelić wystarczy popchnąć dźwignię do oporu do przodu przy zamkniętym i zaryglowanym zamku. Dzięki zastosowanemu tu zamkowi nie grozi nam niechciane otwarcie lub odbezpieczenie broni podczas transportu (np. przy zaplątaniu się w zaroślach). Oddanie strzału jest możliwe tylko jeśli zamek jest do końca zaryglowany. Cechy charakterystyczne:
– szczerbinka z wycięciem w kształcie litery „U” i regulowana muszka słupkowa
– model dla strzelców praworęcznych i leworęcznych
– język spustowy z funkcją przyspiesznika
– magazynek wymienny (wyciągany od dołu) w następujących wersjach:
kaliber standardowy: (N) 3 naboje
kaliber duży/ magnum: (G) 2 naboje
dostępne za dodatkową opłatą: (N) 5 naboi lub (G) 4 naboje
– osada: lekko garbata kolba, baka w stylu bawarskim, gumowy trzewik, uchwyt pistoletowy z zakończeniem z drewna różanego, przednia część osady z ręcznie ryflowaną rybią łuską zakończona noskiem z drewna różanego
– na życzenie: klasyczna prosta kolba z gumowym trzewikiem, stalowym zakończeniem uchwytu i wypinanymi bączkami
– różne modele dostępne są również w wersji wykonanej z najwyższej klasy drewna
– waga: w zależności od modelu, długości lufy, kalibru i budowy drewna od 3,1 do 3,3 kg
– Nowe rozwiązanie – system wymiennych luf: komora zamkowa i lufa tworzą nierozłączną całość i mogą być wymieniane tylko jako całość.